BU ARAÇ SATILMIŞTIR...

 

Bu güne değin birçok farklı arazi aracı kullandım ama CJ-5'i bir kenara bırakacak olursak Lada NIVA gibi muhteşem bir arazi aracına rastlamadım. Ancak şunu da belirtmek isterim ki NIVA arazi aracı olarak üretilmiyor veya daha doğru tabirle fabrikadan çıktığı gibi uygun bir arazi aracı değil, hatta belki de sınıfını bulamamış bir araç. Arazide de yolda da eksik bir araç. Yoldaki eksikliklerini ne yaparsanız yapın değiştiremiyorsunuz ama araç biraz bilgi ve öngörü ile ele alındığında muhteşem bir arazi aracı olup çıkıyor.
NIVA nın en önemli özelliği burun ve arka uzantılarının olmayışı, bu sayede arazide rastlanacak her türlü hendeği, her şekilde takılmadan aşabiliyor. Bu özelliği ayrıca arazide kendisine maksimum sürati de sağlıyor. Bu özelliğinin yanısıra aks aralıklarının söz konusu yapıya uygunluğu sayesinde aracın tümsekleri de takılmadan geçme yeteneği maximuma çıkıyor, yalnız dikkat edilmesi gereken hendeklerde çevik ve hızlı olan NIVA ile tümseklerde hız kesmek zorunda kalınması, çünkü hafif bir şasiye sahip olan NIVA tümseklerde inanılmaz zıplıyor. Bu aracın arka tarafının zıplamasının önüne geçmek için her yolu denedim ancak sonuç alamadım.
Sağlam ve sac ağırlıklı yapısı (kalın yan direkler, 2 kapı) çeşitli arazi şartlarında tansiyon ve torsiyonun araca zarar vermesini engelliyor. Bu özelliği, özellikle bazı etaplarda, traktör veya kepçe gibi araçlarla, batmış aracın yardım gereği ile çekildiği durumlarda kendini daha iyi belli ediyor.
Araç ekstrem arazi şartlarında bile çok stabil, sadece eğer 1m ve üzeri sudan geçmeyi düşünüyorsanız muhakkak vantilatörünüzü elektrikli tipe çevirip (yenilerde elektrikli ama aluminyum radyatör çok kolay hasar alabiliyor ve tamiri çok zor) konsoldan bir açma-kapama şalteri ile (tercihan alarmlı, eğer sudan geçtikten sonra unutulursa motor hararet yapar) manuel hale getirmek gerekiyor.
Eğer bu yapılmazsa, su geçilirken vantilatör pervanesinin motor kabini içersinde sıçratacağı sular problem yaratıyor.
Ben birçok deneme yanılmadan sonra Bulgar yapısı diferansiyelleri keşfettim, yanılıyor olabilirim ama Bulgaristan'da imal edilen bu diferansiyeller tur oranları (ayna:mahruti) bakımından "çamur tipi" ve "kum tipi" olarak anılıyorlar.
Ben en iyi kombinasyonu, tüm olasılıkları kendimce test ettikten sonra, sürüş stilim tarzım ve amacıma bağlı olarak, öne "kum tipi" arakaya da "çamur tipi" diferansiyel de yakaladım.
İlk defa NIVA ile tanıştığımda bana en garip gelen yanı direksiyonunun sertliği olmuştu, her zaman modifikasyonlarda önceliği bu konu almıştı. Ancak her şeyi denedikten sonra (kendi yumuşak direksiyon kutusu da dahil) trafik ve arazi performansı açısından en uygun Fransız yapımı 4:1 turlu kutuda karar kıldım.
Bunlar NIVA üzerinde yaptığım temel modifikasyonlar, ancak değinmeden de geçemeyeceğim döşemeciye yaptırmış olduğum komple kabin izolasyonu sayesinde sesini %60-70 oranında kestim diyebilirim.

Aşağıda size NIVA üzerinde yaptığım tüm eklemelerin listesini veriyorum:

 1. Sis farları, spotlar
 2. Ön arka metal barlar,
 3. Karter koruyucusu,
 4. Spor direksiyon
 5. Ara kolluk, kutulu,
 6. Yumuşak turlu Fransız direksiyon kutusu,
 7. Komple, kabin ekstra izolasyonu,
 8. Off-road amortisörler,
 9. Kilitli diferansiyel,
      Arka çamur tipi Bulgar diferansiyel
      Ön kum tipi Bulgar diferansiyel
 10. Kilitli Fransız şanzıman dişli sistemi
 11. Rektifiyeli cc'si yükseltilmiş motor,
 12. Fransız teflon membranlı yağ devridaim pompası,
 13. Büyük hacimli radyatör sistemi,
 14. Romörk çekicisi,
 15. Romörk çekicisi elektrik sistemi,
 16. Kışlık off-road dişli ekstra lastikler,
 17. Off-road rotiller,
 18. Off-road tipi İtalyan baskı-balata,
 19. Tüm rulmanlar Molibden bazlı SKF,
 20. Far açık ikaz sinyali,
 21. Ekstra arka cam stop lambası,
 22. Off-road Tipi Koltuklar,

 

Artıları: speed2[1].gif (1463 bytes)

Bir kere emsallerine oranla ucuz bir araba, arazi şartlarına çok dayanıklı ve her zorlamadan sonra değiştirilme olasılığı yüksek parçaları da emsallerine nazaran daha hesaplı -servislerde değiştirmemek kaydı ile-. Kolay, kolay arıza yapan bir araba değil, teknoljisi eski ve basit bu nedenle arazi şartlarında tamiratı mümkün.

 

Eksileri: speed1.gif (1485 bytes)

Benzin tüketimi çok yüksek, uzun yolda gürültü ve vibrasyondan dolayı çok yorucu, parçaları ucuz ama iyi bir yetkili servis bulma olasılığı özellikle İstanbul avrupa yakasında imkansıza yakın. Yetkili yetkisiz tüm sevislerde parça işçilik oranları çok yüksek, ufak bir parça değişimi için (örn: Rotiller veya rot başları koruma lastikleri) dünyanın parasını ödüyorsunuz.

 

Kullanılan malzemelerin markaları özellikle belirtilmemiştir

sparkplug.gif (1275 bytes)
off-road bilgileri I.
Benzin tasarrufu

ARTÜZ
ilgi alanları,anasayfam
FOTOĞRAFLAR

NIVA nın su geçişi ve çamur geçişi ile ilgili iki adet kısa filmi arzu ederseniz seyredebilirsiniz.